Jak správně navoskovat auto svépomocí?

Zima je již za dveřmi a proto je nejvyšší čas myslet i na ošetření karosérie svého čtyřkolového miláčka, pokud ještě neuhodili silné mrazy. Jednou z nejlepších variant je ošetření laku karoserie voskem. Bude tomu však předcházet důkladné umytí celé karoserie auta. Touha mít navoskované auto svépomocí však v tomto směru nestačí. Řeknete si, žádný problém, ale ve skutečnosti ne každý dobře zná správný postup, jak na to. Přinášíme základní zásady voskování karosérie auta, pokud se rozhodnete, že si to uděláte raději sami a svépomocí. Kvalitní autokosmetiku pak najdete prostřednictvím Internetového poradce.

Krok č. 1 - Příprava je důležitá

Jako první krok je důkladná příprava na samotné voskování vozidla. Bez důkladné přípravy nedosáhnete kvalitní výsledek. Zima je velmi náročným obdobím pro každý lak a karoserii vozidla, tak i proto nic nepodceňte. Začněte když venku ještě nemrzne a je poměrně teplo a nehrozí zmrznutí částí karoserie. Dbejte na precizní a dokonalé očištění karoserie. Zejména pokud jste často chodili v předchozím období po znečištěných a zablácených cestách, či asfaltu. Základ je, abyste celou karosérii důkladně očistili od nečistot a mastných částí. Jinak nebudete moci přejít na další krok na cestě za svým cílem.

Krok č. 2 - Důkladné umytí

V rámci druhého kroku pokračujte důkladným umytím vozidla. Nejvyšší čas, pokud teploty i přes den neklesají pod bod mrazu. Nezapomeňte si předem vybrat správný a kvalitní autošamponu (nejlépe s nulovým PH), který použijete k umytí celé karoserie před voskováním. Současný trh s autokosmetikou je bohatý a pestrý na produkty, takže byste s tím neměli mít problém. Vsaďte raději na kvalitní a ověřené produkty, respektive skutečných odborníků na autošampony, jakož i další autokosmetiku. Vybrat byste si měli rozhodnete ze značek Turtle Wax, Atas, Xeramic, K2, 3M nebo i Holts. I při použití autokosmetiky vždy postupujte podle návodu na obalu produktu. Právě kvalitním autošamponem docílíte, že velmi účinně smyjete z karosérie veškerou špínu a prach (a to i z těžko přístupných částí na vozidle). V zásadě platí, že pouze zcela čistý a očištěný povrch karoserie se může následně voskovat. Byť jen jedna nečistota, či kamínek na karoserii může způsobit hotovou katastrofu při následném voskování - například viditelné zářezy vzniklé poškrábáním, ať už špínou, kamínky, které zůstaly při leštění na karoserii kvůli její špatnému a slabému umytí nekvalitním autošamponem.

Krok č. 3 - Leštění karosérie jelenicí

Abyste zabránili takovému nežádoucímu efektu, ihned po umytí auta celou karoserii důkladně vytřete jelenicí. Právě pomocí jelenice docílíte zcela suchý lak karosérie vašeho auta, což je důležitý atribut pro následné nanášení vosku. Ještě jeden tip: Nelekejte se hned na začátku, pokud jste s jelenicí ještě předtím nepracovali. Když je jelenice na začátku suchá, bude se s ní trochu hůře pracovat a sušit samotný lak karoserie. Samotným postupným stíráním se vám bude dařit tento cíl lépe docílit, až po chvíli stírání jelenicí bude karoserie vašeho auta úplně suchá a připravená k nanášení samotného vosku.

Krok č. 4 - Nanášení vosku

Jakmile osušíte celý povrch karosérie laku vašeho vozu, budete moci začít s nanášením vosku na samotný povrch karoserie. Zvolte si tuhý vosk. Právě jím docílíte co nejvyšší lesk laku na dlouhou dobu a kromě toho eliminujete nežádoucí proces oxidace na samotné karoserii vozu, který ji může časem poškodit. Vosk nanášejte při teplotě 20 ˚C při normální vlhkosti ovzduší, na čerstvém vzduchu s cílem zabezpečení kvalitního sušení a větrání. I když nyní v podzimním a sychravém počasí to může být problém co se týče teploty, hlavně dbejte, aby vám nepršelo, i když teplota bude nižší. Vosk nanášejte čistou měkkou houbou (hadříkem) a to konkrétně ve stejné (pravidelné) a silnější vrstvě postupně na celý povrch karoserie. Postupujte například od střechy vozidla, přes kapotu, kufr, všechny dveře a ostatní detaily karoserie. V rámci voskování je velmi důležité vždy dodržet jednu zásadu: Nanášet rovnoměrně vosk na každou část karoserie. Jinak se budou vytvářet šmouhy a skvrny na samotném laku auta. A právě toto si jistě nepřejete ani vy. Při voskování si vždy dávejte pozor na zašpinění všech plastových a pryžových částí, kterých je na karoserii více než dost. Pokud se vám podaří některou takovou část zašpinit, tak ji jednoduše ihned otřete nebo nechte zaschnout a potom vosk nehtům a jemně seškrábněte. Raději zapomeňte na reklamou oblíbené autošampony s tekutými univerzálními vosky, jejichž výhodou je i to, že myjí, voskují a čistí samotný lak vozidla zároveň. Sice je to velmi dobrý pocit, že auto i umyjete a navoskovat velmi rychle, ale jak rychle přišel, tak rychle samotný efekt a ochrana voskem odejde. Takové ošetření karosérie vozidla trvá skutečně krátký čas a právě v těch nejtvrdších zimních podmínkách se může stát, že karoserie už ani nebude chráněna, i když vy budete mít pocit, že je, nakolik jste ji nedávno umyli a voskovaly najednou.

Krok č. 5 - Důkladné zaschnutí vosku

Po nanesení samotného vosku na lak karoserie ho nechte důkladně zaschnout. Ale pozor, nečekejte příliš dlouho. Doporučujeme počkat maximálně půl hodinu. Potom začněte s přeleštěním vosku. Leštěte nejlépe s tkaninou z mikrovlákna. Po takovém postupu docílíte žádoucí výsledek, který vydrží velmi dlouho. Jako výborný dárek pro vás bude, pokud se podíváte do svého auta a uvidíte odraz své tváře v karoserii svého vozu jako v zrcadle. Toto je takové největší zadostiučinění z dobře odvedené práce. Auto bude chráněno více, především před vnějšími vlivy počasí, korozí a nebudete muset často věnovat svůj drahocenný čas mytí a čištění vozidla. Voda a jiné nečistoty budou od takto zpevněného laku vozidla dokonale odrážet. Mimo jiné vosk zajistí karoserii auta vyšší a silnější odolnost vůči oxidaci na vzduchu a delší čistotu auta. Pro vás jako majitele auta delší radost z dobře odvedené práce. Myslete na to, že pokud lak auta nenavoskujete a to pravidelně, tak koroze naruší jeho kvalitu a vzhled velmi rychle, čímž ho znehodnotí. Obzvláště v náročnějším zimním období, nezapomínejte na to.

Krok č. 6 - Bezpečnost při práci

Na závěr přece ještě jedna důležitá rada. Myslete i na bezpečnost při samotné práci s voskem, či další autokosmetikou během péče o svého miláčka. Nepodceňujte ani tuto zásadu, i když se na první pohled může zdát, že se vám nemůže nic nebezpečné stát. Doporučujeme vždy postupovat podle příbalového letáku, který má a musí mít dnes každý značkový a kvalitní produkt. Kromě toho platí, že každý vosk je hořlavý a při každé aktivitě s hořlavou látkou pracujte velmi opatrně, neohrožujte své zdraví nedbalým počínáním si. Dobré je používat při aplikaci vosku, či ostatních produktů z dílny autokosmetiky ochranné pomůcky, protože většina těchto látek je dráždivá pro lidskou pokožku. Tak a teď vám už nezbývá pouze se s chutí pustit do práce. Seznámili jste se rychle a jasně se všemi důležitými zásadami pro správné voskování svého čtyřkolového miláčka. Přejeme pevné nervy a hodně trpělivosti při tomto poměrně fyzicky a časově náročném úkonu (pokud nechcete nic podcenit), ale o to víc výborném pocitu z dosaženého výsledku.

Publikováno: 15. 11. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické rady