Moto brašny: K čemu jsou a podle čeho vybírat?

Známe to všichni. Venku je hezky a my chceme svého dvoukolového miláčka vytáhnout na výlet a pořádně se vyvětrat. Často však řešíme nekonečné dilema, co všechno si s sebou vzít. Jenom doklady? Mobilní telefon? Nebo snad i lahev s pitím a něco k zakousnutí? Výsledkem povětšinou bývá, že si vezmeme to, co uvezeme. Tento problém řeší moto brašny a moto kufry, které si můžeme pořídit v mnoha velikostech a variantách zpracování. Chce to jen vědět, podle čeho vybírat.

Potřebuji brašnu, nebo kufr?

První otázka směřuje na typ zavazadla. Chcete mít na motorce spíš moto kufry, anebo postačí moto brašny? Rozdíl je jednoduchý. Kufry poskytují více místa a vyšší stupeň ochrany pro převážené předměty, pročež si je pořizují zejména lidé, kteří na motocyklech aktivně cestují a nebojí se ani větších vzdáleností a těžších terénů. Oproti tomu motobrašny tolik „nehyzdí“ celkový vzhled motorky, což je pro řadu jezdců výrazné plus. Navíc, doklady, telefon a svačina se do nich vejdou taky.

Kufry na moto: Jezdíte na enduru, anebo silničce?

Dále se výběr konkrétního moto kufru odvíjí od toho, jakou mašinu máme v garáži zaparkovanou. Co do základních kategorií se motokufry dělí na ty pro:

  • silniční motorky;

  • endura;

  • choppery.

Zatímco na silniční motorce si vystačíte i s plastovým a tím pádem lehčím kufrem, u endura je tomu jinak. Zvlášť pokud se hodláte prohánět po nezpevněných cestách, kde je vzhledem k nerovnostem riziko zaváhání a položení motorky zkrátka vyšší. Kufry na moto by proto měly být ideálně celohliníkové s vyztuženými rohy a nerezovými panty, aby poskytly obsahu kufru maximální ochranu i při případném pádu. Vlastníte-li pak choppera nebo cruisera, prakticky nezbytnou investicí pro vás bude pořízení kožené brašny, která bude ladit s celkovým designem motocyklu. Poslední jmenovaná kategorie je z podstaty věci oproti dvěma předchozím nejdražší.

Moto kufry podle značek: Jakou vybrat?

Výrobců zabývajících se prodejem moto příslušenství včetně brašen a kufrů je na trhu velké množství. Než tedy „pustíte chlup“, je dobré nechat si poradit od známých a pročíst recenze na internetu. Přeci jenom nejde o zanedbatelnou investici.

Co se konkrétní značky týče, nejen v tuzemsku se dlouhodobě těší oblibě vrchní i boční moto kufry GIVI, které si motorkáři oblíbili pro kvalitní zpracování a dlouhou životnost, širokou nabídku zahrnující řešení pro takřka každou mašinu a v neposlední řadě rozumnou pořizovací cenu.