Umíte jezdit s dodávkou? Přečtěte si základní pravidla

Rozhodli jste se, že si pořídíte užitkové vozidlo, ale máte trochu obavy z řízení, protože jste doposud seděli pouze za volantem klasického osobáku? Moderní dodávky si sice v mnoha ohledech nezadají s klasickými osobními vozy, ale stále Jde o jiný typ vozidla s odlišnými vlastnostmi. Budete-li však dodržovat základní pravidla, vyhnete se nepříjemnému maléru. Tipy a doporučení nám poskytl renomovaný bazar užitkových vozů Gruber.

Větší rozměry i výška

Nezapomeňte, že řídíte motorové vozidlo s poměrně velkými vnějšími rozměry, a to i v případě kompaktnějších verzí. A už vůbec nezapomínejte na výšku - především při vjezdu do garáže či podzemního parkoviště obchodního centra. Dodávce nemusí sednout nižší vjezd ani ostrá hrana sjezdu, kde v případě delšího  rozvoru hrozí uvíznutí.

Bezpečné couvání

Počítejte s tím, že couvání s dodávkou je mnohem těžší než s kompaktním hatchbackem, a to nejen kvůli větším vnějším rozměrům, ale také horšímu rozhledu. Jistější pro vás bude, když se naučíte couvat společně s asistencí někoho dalšího – osoby, která vám bude ukazovat. Až si na rozměry užitkového vozu zvyknete, jistě couvání zvládnete sami.

Náhon přední nápravy

Věděli jste, že motor pohání kola na přední nápravě? Pro některé řidiče je nedotáčivost dodávek velkým překvapením. Znamená to, že v případě smyku adhezi ztrácí přední náprava. Na to si dejte pozor především při průjezdu zatáčkami. Vyjíždějte do nich bezpečnou rychlostí a snažte se nebrzdit na kluzkém povrchu - to obvykle končí smykem. A pozor - dodávka má výše těžiště.

Co ještě byste měli  o jízdě s dodávkou vědět?

Bazar dodávek Gruber zdůrazňuje zákazníkům význam obezřetnosti při jízdě za silného bočního větru. Ten dokáže být velmi zrádný a s dodávkou umí zacloumat. Proto je vhodné za nepříznivého počasí snížit rychlost. Co se týče předjíždění, vždy dbejte na dostatek prostoru a nezapomeňte na to, že užitkové vozy mají krátké převodové stupně - podřazení o jeden stupeň tak nemusí stačit. Ačkoliv jsou dodávky silné, jsou zpřevodované s ohledem na převážení těžkého nákladu a nikoliv na závodění.

Publikováno: 31. 05. 2018

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Havelková

Tagy: jak řídit dodávku