Jaký rám kola si vybrat?

Před nákupem kola určitě přemýšlíte, jak vysoký rám kola budete potřebovat, jaký typ kola, zda silniční, či horské, anebo dokonce elektrické. Ale zamysleli jste se nad tím, jaký materiál rámu je pro vaše potřeby nejlepší? Každý cyklista má jiné návyky, jezdí jinak a do jiných terénů, takže neexistuje jedna univerzální rada. S výběrem správného materiálu pro rám kola vám poradí náš článek.

Jaké jsou typy rámů?

Na trhu máme kola s ocelovým rámem, lehčí hliníková kola, kola s karbonovým rámem, ale i kola z netradičních materiálů, třeba bambusová. Cyklističtí závodníci ocení lehký hliníkový rám, protože je jednoduše lehký, karbonová kola jsou dražší, cestovní kolo na delší vzdálenosti zase bude lepší vyrobené z titanového rámu, ale cena je také někde jinde, než jsou našinci zvyklí. Investovat do kvalitního rámu kola se vyplatí, pokud cyklistikou žijete, pokud se jedete projet jednou za čtrnáct dní. Na takové jízdy vám budou stačit kola s ocelovým rámem.

Kola s hliníkovým rámem

Jakou mají výhodu? Jsou odolná proti korozi, lehká, pevná a cenově dostupná. Neabsorbují hluk a dočkáme se horší kvality jízdy.

Uhlíkové vlákno

Karbon je nejběžněji používaný materiál rámu kola pro horská a silniční kola vyšší třídy. Uhlíkové vlákno je kompozit uhlíkových desek, které jsou spojeny dohromady ve formě pomocí pryskyřice. Primární výhodou materiálu je, že při dané tuhosti je uhlíkové vlákno výrazně lehčí než hliník, ocel nebo titan. Tato nižší hustota také znamená, že karbonové rámy lépe pohlcují silniční vibrace, což se promítá do pohodlnější jízdy.

Titan

Další materiál rámu kol, oblíbený u zakázkových výrobců kol, titan sdílí mnoho stejných vlastností jako ocel, ale má větší odolnost proti korozi a únavě materiálu. Mnoho výrobců titanových rámů nabízí doživotní záruky na výrobní vady. Titan je také proslulý svou hladkou jízdní kvalitou, která je na stejné úrovni uhlíkových vláken, díky čemuž je obzvláště oblíbenou volbou pro vlastní silniční, turistická a hardtrailová horská kola. Nevýhodou je, že titan je relativně vzácný (a tedy drahý) materiál rámu kola, tato kola jsou obvykle poměrně drahá.

Kola s ocelovým rámem

Kdysi byla ocel materiálem pro stavbu jízdních kol. Ale jeho mainstreamové použití v posledních letech opadlo a rámy z uhlíkových vláken a hliníku nyní mnohem více převládají na pultech cykloobchodů. Hlavní důvody úpadku oceli - je těžší než hliník i uhlíková vlákna, takže je méně žádoucí pro špičkové modely kol. Také se o ně musíme více starat, aby nám nezrezivěla.

Publikováno: 08. 12. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Havelková