Kdy je nejvyšší čas na přezutí letních pneu na zimní?

Teplé letní dny jsou již bohužel za námi a ani se nenadějeme a budeme se probouzet do chladných, zamrzlých ran. Výměnu zimních pneumatik proto nelze podceňovat a nechávat si ji na poslední chvíli. Následující tipy jsme připravili společně s odborníky z firmy Pneuservis Děčín.

Kdy je správný čas na přezutí zimních pneumatik?

Používání zimních pneumatik je důležité nejen kvůli naší bezpečnosti, ale i proto, že nám to přikazuje zákon. Vzpomenout si na povinné přezutí letních pneumatik za zimní až při prvním napadeném sněhu může být někdy pozdě.

Co praví zákon?

V České republice nám zákon ukládá povinnost používat zimní pneumatiky v období od 15. listopadu do 31. března, a to tehdy, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V takovém případě tedy mohou motoristé jezdit po českých silnicích pouze tehdy, když mají na všech nápravách nainstalovány zimní pneumatiky.

Kdy je správný čas na přezutí zimních pneumatik?

Pokud byste tak neučinili, hrozí vám tučná pokuta. Kromě toho by vám v případě nehody pojišťovna, ve které máte uzavřené povinné ručení či havarijní pojištění, mohla krátit pojistné plnění. Škoda by vás tak vyšla na mnohem více, než pořízení nových zimních pneumatik.

Co káže zdravý rozum?

Přestože nám zákon stanovuje přesné období i podmínky, kdy musíme auto přezout do zimních pneumatik, spoléhat bychom se měli především na svůj zdravý rozum. Třeba sledovat počasí a předvídat. Vždyť koneckonců pneumatiky nepřežvykuje jen kvůli zákonu, ale hlavně kvůli své bezpečnosti. Ze zkušeností mnoha motoristů lze říci, že ideální čas na přezutí vozidla do zimních pneumatik je v období, kdy teplota dosahuje 7 ° C a méně. Kdy je správný čas na přezutí zimních pneumatíkDo úvahu třeba rozhodně brát i čas, ve kterém se zvyknete pohybovat na cestách. Pokud totiž teploty klesají pod 7 ° C pouze brzy ráno a pozdě večer, ale vy jezdíte intenzivně během celého dne, kdy teploty sahají například až na 15 ° C, nemusíte se s přezouvání pneumatik uspěchat. Vyšší teploty zimním pneumatikám totiž neprospívají. Pokud ale jezdíte do práce zejména brzy ráno a domů se vracíte pozdě večer, klidně můžete své auto přezout. Proč vlastně potřebujeme zimní pneumatiky? Nejzákladnějším rozdílem zimních pneumatik v porovnání s letními je jednoznačně to, že takříkajíc nezamrzají. Při teplotách nižších než 7 ° C mají oproti letním pneumatikám lepší přilnavost na sněhu, ledu, jakož i na suché silnici. Kromě toho poskytují větší stabilitu při průjezdu zatáčkami či při náhlé změně směru jízdy a mají podstatně kratší brzdnou dráhu. Zkontrolujte si dezén Pokud dlouhodobě používáte staré zimní pneumatiky, neměli byste zapomínat na kontrolu hloubky dezénu. Jde o hloubku drážek na pneumatikách. Podle stanovených norem může být dezén na letních pneumatikách ošoupání maximálně do 1,6 milimetru, u zimních pneumatik maximálně do čtyř milimetrů. Jízda na velmi opotřebovaných pneumatikách je nebezpečná, proto netřeba riskovat, ale raději si koupit sadu nových, se kterými se budete na cestách cítit spolehlivě. Velký výběr kvalitních zimních pneumatik za akční ceny najdete na webové stránce az-pneu.sk.

Publikováno: 14. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Havelková