Brzdové třmeny Wabco aneb jak se správně o brzdy starat

Nadšenci do aut si často svoje plechové miláčky vylepšují z hlediska většího výkonu a atraktivnějšího vzhledu. Tato pozlátka jsou pouze nablýskané plechovky, které nejsou určeny k rychlé jízdě. Jen malé procento řidičů si totiž uvědomuje důležitost kvalitního brzdového systému. Brzdy jsou právem považovány za nejdůležitější součást auta, protože vysoké rychlosti vždycky nějak dosáhnete, avšak zastavení bez brzd je neřešitelný problém. Účinné brzdění řeší kvalitní brzdové třmeny Wabco.

Pozor na přehřívání brzdových kotoučů

Brzdové třmeny Wabco se i přes skvělou konstrukci při intenzivním brzděni zahřívají. To je bohužel problém, protože brzdy pro běžná osobní auta nejsou konstruovány pro práci ve vysokých teplotách. Přehřátí brzd je z hlediska bezpečnosti jízdy obrovské riziko, protože klesá brzdný účinek a prodlužuje se brzdná dráha. Platí tady zcela opačný princip, než kterým se řídí profesionální závodníci. Ti naopak musí své brzdy pro optimální účinnost relativně hodně zahřát.

Životnost brzd závisí na technice jízdy

Životnost nejenom brzdových třmenů, ale hlavně destiček závisí na technice jízdy. Po sešlápnutí pedálu se veškeré komponenty brzd logicky opotřebovávají, na čemž není nic špatného. Čím častěji a intenzivněji ale budete brzdit, tím větší zátěž na jednotlivé komponenty působí. Většina řidičů má bohužel má zlozvyk v některých situacích brzdit zbytečně moc, čímž brzdy neúměrně namáhají.

Jak dlouho brzdové destičky vydrží?

Je zcela logické, že auto, které se většinu svého života pohybuje po dálnici, bude mít brzdy v perfektním stavu. Oproti tomu vozidlo jezdící ve velkých městech a v kolonách bude muset dříve či později na repasi či výměnu brzdových třmenů. Naučte se brzdit motorem a přemýšlejte za volantem. Šetrným podřazením nebo sundáním nohy z plynu můžete prodloužit životnost brzdových destiček o desítky tisíc kilometrů. I brzdové třmeny Wabco potřebují odpovídající péči. Jakmile se o ně budete starat a budete za volantem přemýšlet, nezklamou vás ani v náhlé krizové situaci.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Havelková