Vybíráme aku vrtačku podle typ akumulátoru

Aku vrtačka je nepostradatelný pomocník v každé dílně. Pokud vám stará odešla do věčných lovišť nebo jen potřebujete lepší model, rozhodně při výběru zohledněte typ akumulátoru. Následující rozbor dostupných typů vám usnadní rozhodování. Ale ještě než začnete vybírat, položte si otázku, zda by váš problém nevyřešila nová baterie do vrtačky. Na www.baterie24.cz ji seženete za skvělou cenu.

Akumulátor typu Li-Ion

Nejmodernější z akumulátorů, který najdete v nejdražších a profesionálních AKU vrtačkách. Vzhledem k vlastnostem materiálu, ze kterého se skládá, je takový akumulátor velmi lehký a vyniká opravdu vysokou kapacitou. Umožňuje vysoký výkon, navíc není třeba jej nabíjet tak často. A netrpí takzvaným paměťovým efektem - pokud jej nevyužíváte pravidelně, nevybíjí se a vydrží připraven.

Akumulátor typu Ni-Mh

Průměr mezi akumulátory a dnes úplný standard. Oproti starším bateriím má výrazně vyšší kapacitu, ale nikl je těžký a akumulátor tohoto složení navíc vyvíjí nízké napětí. Projevuje se to například zhoršenými hodnotami výkonu. Navíc, pokud nebudete AKU vrtačku s tímto akumulátorem používat často, bude se pomalu, ale jistě sama vybíjet. Po větším počtu nabití, kapacita Ni-Mh akumulátoru pomalu klesá.

Akumulátor typu Ni-Cd

Akumulátor, který využívá nikl a kadmium, patří mezi ty nejstarší. Setkáte se s ním spíše výjimečně, a pokud na něj narazíte, doporučujeme hledat jinou vrtačku. Kromě malé kapacity, velké hmotnosti a toxicity kadmia je velmi nepříjemný také fakt, že životnost akumulátoru je pouze omezená a ne příliš dlouhá. Maximální kapacita postupně klesá, dokud akumulátor z nabíječky téměř neodpojíte. Toto určitě nedoporučujeme

Publikováno: 11. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Havelková